You are currently viewing Czym jest gospodarka obiegu zamkniętego? O trudnej drodze do zrównoważonej przyszłości.

Czym jest gospodarka obiegu zamkniętego? O trudnej drodze do zrównoważonej przyszłości.

Dzisiaj chcielibyśmy przedstawić Państwu niezwykle ciekawą i innowacyjną koncepcją, czyli tzw. Gospodarką Obiegu Zamkniętego (GOZ).

GOZ to jeden z modeli gospodarki przyszłości, w którym zasoby krążą w zamkniętym obiegu. Jest to znacząca zmiana w stosunku do tradycyjnego modelu gospodarki liniowej, gdzie skupiamy się głównie na wydobywaniu surowców. W tradycyjnym podejściu surowce są wydobywane, zużywane i wyrzucane. W GOZ dążymy do minimalizacji marnotrawstwa poprzez efektywne wykorzystywanie zasobów i minimalizację odpadów.

Teoria brzmi fascynująco, ale jak wygląda to w praktyce? Podejście to opiera się na dzieleniu się, pożyczaniu, naprawianiu, odnawianiu i recyklingu. Celem jest wydłużenie cyklu życia produktów, co z kolei przyczynia się do ograniczenia ilości odpadów. W przyrodzie istnieją różne zamknięte obiegi, na przykład obieg wody czy tlenu. Dlaczego więc nie wykorzystać tego, co naturalne występuje w środowisku? W końcu każdy z nas dostrzega potrzebę racjonalnego korzystania z ograniczonych zasobów, materiałów i energii.

W gospodarce opartej na obiegu zamkniętym chodzi o to, aby zachować wartość produktów jak najdłużej przy jednoczesnym minimalizowaniu ilości odpadów. Gdy cykl życia produktu dobiega końca, surowce i odpady, które z niego pochodzą, powinny być poddane recyklingowi, co oczywiście przynosi dodatkową wartość. Takie podejście stoi w kontraście do tradycyjnego modelu „wyprodukuj – wykorzystaj – wyrzuć!”.

W Unii Europejskiej każdego roku wytwarzanych jest 2,2 miliarda ton odpadów! * Dlatego tak ważne jest, aby zwiększyć recykling i ograniczyć ich składowanie. UE wprowadza zmiany mające na celu zmniejszenie ilości odpadów i ich wpływu na środowisko naturalne. Promuje więc przejście na bardziej zrównoważony model, jakim jest gospodarka oparta na obiegu zamkniętym.

Dlaczego warto, a nawet trzeba, przejeść na GOZ? Recykling i ponowne wykorzystywanie produktów zmniejszają zużycie i tak już ograniczonych zasobów naturalnych, przyczynia się również do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery i zmniejsza negatywne skutki dla środowiska naturalnego i krajobrazu.

W firmie M TRANS POZ priorytetowo stawiamy na ochronę środowiska oraz dążymy do zrównoważonego podejścia w naszej działalności. Naszym Klientom oferujemy różnorodne rozwiązania w dziedzinie utylizacji odpadów. Jesteśmy przekonani, że dbałość o środowisko to nasz obowiązek, ale również szansa na budowę lepszej przyszłości dla naszej planety i przyszłych pokoleń.

[Źródło: Europarlament – Zarządzanie odpadami w UE: fakty i liczby]